معماری و راز جاودانگی

چند روزی است این مطلب که معماران در پی ساخت آثاری ماندگار هستند، برایم محل تعجب شده است؛ چرا که معماری لزوماً به معنی تصرف زمین برای رفع نیاز فعلی است و این هم به اقرب احتمال با نیازهای آتی تعارض پیدا خواهد کرد و صاحبان آتی زمین، برای رفع نیازشان مجبور به محو معماری گذشتگان می شوند!

 

به این ترتیب به نظر می رسد به جای اثر معماری جاودانه باید در پی شیوه جاودانه معماری باشیم که به گمانم با توجه به معنی واژه قرآنی مستقیم, بتوان آن را صراط مستقیم معماری نامید.

/ 3 نظر / 24 بازدید
samehraz

راستش دقیقا متوجه منظورتون نشدم . منظورتون اینه که اگه معماران امروز در صدد ساخت آثاری ماندگار باشن، کارشون بیهوده اس، به این خاطر که معماران آینده این آثار رو تخریب می کنن تا فقط هدف رفع نیاز از فضا رو برآورده کنن؟

علیرضا اکبریان

به نظر بنده ریشه این تفکر که عده ای سعی می کنند معماری ایشان جاودانه بماند یا آنکه اثر معماری که علاقه دارند و بعضا از گذشته است جاودانه بماند، از زمانی آغاز شد که اساس اصالت برای انسان به ماده تغییر کرد و در عمل به این فکر دچار گردید که فقط آنچه هست، هست. در صورتی که ما معتقدیم جسم انسان همچون دیگر اجسام نابود میشود(کل نفس ذائقه الموت) و چون جاودانه ذات اقدس الهی است پس هر چه میخواهد جاودانه باشد بایستی از جنس او باشد حال او که ماده نیست!

رضا

معماری لزوماً به معنی تصرف زمین برای رفع نیاز فعلی است و این هم به اقرب احتمال با نیازهای آتی تعارض پیدا خواهد کرد؟؟؟!!!!!