تعریف معماری

همه می دانیم که با جستجوی واژه architecture در اینترنت اوّلین چیزیکه می یابیم مربوط است به مبحثی به نام معمار کامپیوتر. شاید برایتان جالب باشد که بدانید منظور اهالی دنیای رایانه ـ از معماری ـ چیست. مطلب زیر را از سایت یک شرکت نرم افزاری برداشته ام:

هر جا که نیاز به طراحی موجودیت یا سیستمی باشد که ابعاد یا پیچیدگی آن از یک واحد معین فراتر رفته، یا نیازمندیهای خاصی را تحمیل نماید، نگرشی ویژه و همه جانبه را لازم خواهد داشت که در اصطلاح به آن ( معماری) گفته میشود. معماری ترکیبی است از علم، هنر و تجربه که در رشتههایی نظیر ساختمان دارای قدمتی چند هزار ساله است. معماری یعنی ارائه توصیفی فنی از یک سیستم که نشان دهندة ساختار اجزاء آن، ارتباط بین آنها و اصول و قواعد حاکم بر طراحی و تکامل آنها در گذر زمان باشد.

برای دیدن اصل مطلب به این نشانی بروید:

http://www.behsad.com/Portal/Default.aspx?tabid=157

/ 2 نظر / 5 بازدید
ناصر رزق خواه

راه رسیدن به نظام معماری و شهرسازی با شرکت فعال در انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان همکاران محترم روز 12/5/88 دوشنبه انتخابات اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران میباشد. این انتخابات در شرایطی صورت میگیرد که اکثر اعضای معمار سازمان از آن بی خبر بوده و مقدرات حرفه ای مان بدون حضور و مشارکت حداکثری معماران از طرف سایر رشته ها در حال رقم خوردن میباشد. با توجه به نقش و اهمیت جایگاه سازمان نظام مهندسی ساختمان و نقش این سازمان در ارتقاء و انتظام امور حرفه ای مهندسان،بالا بردن کیفیت خدمات مهندسی،ارتقای دانش فنی،جلب مشارکت حرفه ای مهندسان و صاحبان حرف مهندسی در تهیه و اجرای طرحهای توسعه و آبادانی کشور،تهیه و تنظیم مبانی قیمت گذاری خدمات مهندسی دارد،بدون حضور موثر ما معماران از مقبولیت خوبی برخوردار نخواهد بود. هم اکنون این فرصت برای ما ایجاد گردیده است تا بتوانیم با مشارکت حداکثری سرنوشت حرفه ای خود را رقم بزنیم و نگذاریم دیگران و سایر رشته ها برای ما تصمیم بگیرند. هم اکنون قشرهایی از جامعه مهندسی بصورت تنگ نظرانه اقدام به تهیه لیست کاندیداها بدون در نظر گرفتن خ

مهدی رئیسی

از تعاریف معماری که برخی آرشیتکت ها داده اند خیلی جالب تر دقیق تر کارامدتر و عاقلانه تره ممنون