ایده پردازی در معماری

یکی از سوالاتی که در ذهن معماران (بخصوص معلّمان معماری) حضور همیشگی دارد، این سوال است که منبع الهام برای یک کانسپت معماری، کجاست؟ راپاپورت صراحتاً عامل فرهنگ را مسلط بر سایر عوامل شکل گیری معماری می داند و اگر سخن او را مبنا بگیریم، مذهب مهمترین منبع برای ایده پردازی است. خب، حالا اگر مرا به شرقی بودن و مذهب زدگی متهم میکنید، راجع به این عکس چه می گویید؟

 

طرح معماری پارلمان اروپا

به نظر شما افسانه پیدایش زبانها در بابل برای این کار کافی است؟ برج بابل برای انکار خدای واحد ساخته شده بود و بنا به نقل کتاب به اصطلاح مقدس، خداوند برای رسوا کردن ملحدان کاری کرد که زبان هرکدام از افرادی که بر کنار برج گرد آمده بودند به نوع منحصر به فردی تغییر کند تا دیگر زبان یکدیگر را نفهمند و به این ترتیب توطئه آنها  را ناکام نمود. حالا این سؤال پیش می آید که ساختن دوباره برج بابل برای تعطیم کدام اتفاق انجام می شود؟ اتفاق دوم که پیروزی خدا بوده یا اتفاق اول که مبارزه با خداست؟

 

/ 1 نظر / 105 بازدید
س.م

سلام.من نیز دانشجوی معماری هستم.به شدت به دنبال مقاله ای درباره ی کانسشت و ایده پردازی هستم.مطلب شما جالب بود اما کمی به نظر ناقص می آمد.با تشکر.به وبلاگ ما هم سری بزنید www.tabu-arch89.blogfa.com