حرفه 3D

به نظر می رسد که  رایگان بودن نرم افزار در این سرزمین، به نابودی استعداد جوان های ایرانی منجر شده. از یک سو مهندس نرم افزار ما انگیزه ای برای تولید نرم افزار سه بعدی ندارد (خود من یک سال پیش این کار را شروع کردم ولی هنوز در همان مرحله نطفگی باقی مانده است)، از سوی دیگر، خر کسی که فقط 2500 تومان پول در جیب داشته با و بجای پیراشکی، با پول خود 3dsmax بخرد، می شود سه بعدی کار و به راحتی در یک شرکت معماری استخدام شده، وضع سه بعدی سازی معماری مملکت را از آنچه بوده بدتر می کند.

راه حل

منطقی است که یک شرکت معماری، نیروهایی داشته باشد که تا حدی به کار سه بعدی اشنا باشند و بتواند با کمک آنها، اتودهای اولیه خود را انجام دهد (هر چند بهتر است برای این کار از یک نرم افزار BIM مانند AutoCAD Architecture یا  Revit استفاده شود) امّا وقتی کار به ارائه نهایی میرسد، دیگر استفاده از نیروهای داخلی شرکت، معنایی جز افت کیفیت نحواهد داشت. در این مرحله بهتر است که کار، به یک شرکت حرفه ای، سپرده شود که در زمینه سه بعدی سازی تخصص داشته باشد.

شغل فراموش شده

با این توضیحات، معتقدم که سه بعدی سازی معماری که باید به عنوان یک شغل تخصصی مستقل دیده شود، زیر دست و پا افتاده و تا نرم افزار قیمت پیدا نکند و چیزی به اسم اخلاق حرفه ای (درست بر ضد جریان برگه فروشی) در میان معماران پدید نیاید، این حرفه هم جان نمی گیرد و نمی تواند وظیفه کامل خود را به انجام برساند.

/ 16 نظر / 29 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضوانی

استادمون هم انواع دلیل ها رو میاورد که ما رو راضی کنه ولی باز دو جلسه بعد قر قرهای بچه ها شروع می شد.( بچه های قرقرو حرف گوش نکن )

رضوانی

تو ترم های بعد قبول کردیم که استاد راست می گوید واین نرم افزلرهای 3D دستو ضعیف میکنه و ازین حرفا (شدیم سر به زیرو حرف گوش کن)

رضوانی

این ترم استاد طرحمون همش می گفت ارائه کامپیوتری باشه چرا ازین کارا بلد نیستید .(این جا دانشجو احساس می کنه بی سواده و تحقیر شده)

رضوانی

بعد یکی مثل آقای رئیسی که آوازه ی سر سخت بودنشون همه جا پیچیده میگه فقط کار دست.(این جا دانشحوی بیچاره فقط میتونه گریه کنه و بگه مامااااااااااان)

رضوانی

در آخر هم شما می گویید ارائه آزاد( دانشجو مات و مبهوت نگاه می کند که هیچ کدام را درست و حسابی بلد نیست) راستش استاد هنوز هم بین درس های دانشگاهی با کار کردن بیرون تناقض می بینم.

رضوانی

راستی اینو ی کاریش کنید درست بشه ی خط ی خط باید فرستاد بیشتر باشه گیر می کنه هی میزنه 1024 حروف مجاز که آدم ذوق کنه بعدشم ضایع بشه!!

ف.ج.

ساراجان ببخشیدا ولی قرقرنه غرغر![گل][چشمک]

سارا رضوانی

فاطمه جون ی نگاه به ساعتش مینداختی میدیدی که تو خواب نوشتم عزیزم حداقل به رو نمی اوردی که کمتر ضلیع شم. البته املام همیشه ضعیف بوده تو کنکورم دو تا تست املا اومد نزدم!!![شرمنده][اوه]

دانش جو

سلام راستش به نظرم مشکل اساسی همه ی رشته های ما اینه که ، "هنوز نظام آموزشی صد سال پیش حاکمه" !(نقل قول از استاد معماریان ) هرکسی میخواد دهن مردم رو ببنده ، چه رشته ای دهن پر کن تر از معماری؟؟ وقتی هنوز خیلییییی راحت با پول میشه مدرک رو خرید وقتی میشه پول بدی تا طرح 1-5 و نهایی رو برات ببندن! یادمه ترم یک که بودم دکتر قائم مقامی خیلی سخت میگرفتند و خوده من شاکی بودم اما الان میفهمم که چرا ! دانشجویی که دانشجو نیست باید با سخت گیری حذف بشه از چرخه رشته ! حتی من ! اینجا کسی دنبال استعدادش نیست و خانواده ها هنوز دکتر و مهندس میخوان ! شیر تو شیره اوضاع ![خنثی] من خیلی کوچیکتر از این حرفام ولی واقعا اساتیدی رو دیدم که به نظرم باید ازشون آزمون استادی گرفت !

دانش جو

وقتی بعضی اساتید توجهی نمیکنن و خیلی راحت به کسی که راپید رو از مداد تشخیص نمیده آفرین گویان 20 میدن همین میشه ! وقتی طرح های عجیب و غریب که قابل فهم نیست فقط واسه اینکه #مثلا #مدرن هستن و رندر های خوبی دارن ، طرح معماری برتر محسوب میشن همین میشه. وقتی نقد رو از کلاس ها و آموزش برداریم همین میشه رایگان بودن نرم افزار ! 100000000 توان هم باشند میخرند و کپی میکنند ! راحت سر همدیگر کلاه میگذاریم . ما دهه ی اواخر 60 اوایل 70 راحت طلبیم و اینکه چقدر تقصیر ماست را خدا میداند ! ببخشید دلم پر بود و زیاد نوشتم.