سبک بین الملل

یکی از نکات جالب جریان مدرنیسم برای من این است که این جریان که اسم خودش را گذاشته نوگرا، چطور می‌تواند سبک محسوب شود؟ یا حتی سبک بسازد؟ آن هم سبک بین الملل. الآن یک روایتی دیدم از امیرالمؤمنین، دربارۀ اهمّیّت تفاوت (در برابر جهانی‌سازی) که به نظرم، با دغدغۀ ذهنی این روزهای خودم و حرفهای این چند هفتۀ اخیر در درس مبانی نظری معماری، تناسب دارد:

مردم تا زمانى که متفاوتند در خیرند، و هرگاه یکسان گردند هلاک مى‏شوند.

منبع : پامنار

/ 3 نظر / 133 بازدید
زهرا

جالب بود:)

مریم غیاثوند

از نظر امیرالمومنین این یکسانی در چه مورد بوده؟ اینکه این رو به معماری بین الملل بست میدیم ی جوریه! اما دقدقه اصلیم الان اینه که منظور از این یکسانی دقیقا یکسانی در چه مورده؟

پامنار

سلام من نیز هم چون نویسنده مجال فحص عمیق ندارم . این سوال خوب، نیازمند کار "اصول"ی روی خبر است و تعقل در پدیدارها تا ثوابت و تفاوت ها یافت شود تا حدود و وجوه اطلاق و نسبیت اخلاق فهم شود تا شاید ثوابت و متغیرهای معماری یافت شود ولی اگر "انا خلقناکم اطوارا" را به عنوان کبری بپذیریم(فارغ از وجوه و حدود آن) ف یقینا تفاوت را در مخلوقات پذیرفته ایم واین یعنی یکی از دوحال زیر را پذیرفته ایم 1 تفاوت در اصول و احکام 2 وحدت اصول و تفاوت احکام و در هر حال احکام و اشکال آنچه با مخلوقات طور طور ،مربوطند متفاوتند درست باشد